Yazlık Evlere Talep Artışı

VOUS PROJE PAZARLAMA

Yazlık Evlere Talep Artışı Yazlık Evlere Talep Yıl Boyunca Arttı. 

 

Çevrimiçi gayrimenkul platformu araştırmasına göre 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda yaz ayları emlak verilerini yayınladı. Özel araştırma dosyasında ise yazlık ev sahipliği ve kullanım tercihleri incelendi. Vous Proje Pazarlama’nın 2021 ve 2022 yıllarını karşılaştırdığı verilere göre yazlık sahipliği yüzde 22 ile geçen yıla yakın gerçekleşirken, kış mevsiminde de yazlık evde kalanların oranı geçen yıla göre 4 puanlık yükselişle yüzde 50’ye yükseldi.

TÜİK verilerine göre konut piyasalarında canlılık devam ederken, Türkiye genelinde haziran ayı bu yılın en yüksek satış görülen ayı oldu. Böylece bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 oranında artış kaydedildi. Genel verilere bakıldığında ise haziran ayında Türkiye’de satılık konut fiyatları aylık ortalama yüzde 5, kiralık konut fiyatları aylık ortalama yüzde 14 artış gösterdi. Satılık konut fiyatlarında en çok yıllık artış gösteren şehir İstanbul olurken, yıllık kiralık konut fiyat artışında Antalya birinci oldu.

 

TÜİK verilerine göre 2022 yılı haziran ayında Türkiye genelinde konut satışları 150 bin 509 adet olurken, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 12, mayıs ayına göre ise yüzde 23 artış gösterdi. Bununla birlikte banka kredisi kullanılarak alınan ipotekli satış tipi ve birinci el satış tipi artış gösterdi.

Yazlık konutlar sürekli konuta dönüşürken, yazlık bölgeler değerleniyor.

Haziran ayına özel olarak gerçekleştirdiği özel araştırma dosyasında yazlık konut konusu değerlendirildi. Kullanıcılara yöneltilen sorular doğrultusunda 2021 ve 2022 yılı verileri karşılaştırıldı. Buna göre yazlık bölgede ev sahibi olanların geçen benzer oranda yüzde 22 olurken, kış mevsiminde de yazlık evinde yaşayanların oranı geçen yıla göre 4 puanlık artışla yüzde 50’ye yükseldi. Önümüzdeki yıl içinde yazlık bir bölgeye taşınmayı düşünenlerin oranı ise yüzde 33 oldu.

Verilerine göre en çok değerlenen yazlık bölge ise yüzde 456’lık yıllık ortalama satılık fiyat artışı ile Mersin’in Anamur ilçesi oldu. Yıllık ortalama satılık fiyat artışında Anamur ilçesini, Antalya Kumluca (yüzde 311) ve Konyaaltı (yüzde 253) ilçeleri takip etti. Yıllık ortalama satılık fiyat artışında ilk 10 ilçe arasında Antalya’dan 4, İzmir’den ise 3 ilçe yer aldı.

Geri
WhatsApp
Instagram
Linkedin